Owsiki u dzieci

 

Twoje dziecko jest rozdrażnione? Nie ma apetytu? Nie może zasnąć? A na domiar złego odczuwa bardzo nieprzyjemny świąd w okolicy odbytu? Być może są to objawy pojawienia się u niego owsików. Te pasożytnicze robaki występują u dzieci bardzo często, szczególnie jeśli mówimy o maluchach w wieku przedszkolnym. Będąc rodzicem z pewnością warto wiedzieć na ich temat nieco więcej, tak aby móc szybko rozpoznać problem i w odpowiedni sposób go zwalczyć.


Owsica, bo tak nazywana jest choroba, gdy nasz organizm zaatakują robaki pasożytnicze zwane owsikami występuje najczęściej u dzieci. Zdarza się jednak, że dotyczy ona dorosłych, szczególnie tych, którzy niewystarczająco dbają o higienę rąk lub którzy na co dzień pracują z dziećmi. U jednych owsiki można zauważyć gołym okiem w kale, u innych nie zawsze jesteśmy w stanie ten problem bezpośrednio rozpoznać

. Nopalin, ParaProtex, AC Zymes

Czym są owsiki?

Owsiki jak wspomnieliśmy wyżej są pasożytami pochodzącymi z grupy nicieni. Mają one kolor biały i podłużną budowę biała. Osiągają wymiary 1cm długości na 4 mm szerokości w przypadku samicy i zdecydowanie mniejsze wymiary, jeśli chodzi o samca. Gdzie się rozmnażają? Wszystko zaczyna swój początek w jelicie cienkim. Dalej wędrują one do jelita krętego i ślepego, gdzie się żywią i dojrzewają. Nocą samice docierają aż do odbytu, tam składają jajeczka i wychodzą na zewnątrz. Nie bez powodów dzieci z owsicą nie mogą w nocy spać i odczuwają ogromny dyskomfort, a nawet ból w okolicy odbytu. Problemu występowania owsików w żaden sposób nie można bagatelizować, gdyż rozmnażanie się owsików odbywa się niezwykle szybko i daje coraz to gorsze objawy. Samica jest w stanie jednorazowo złożyć nawet jedenaście tysięcy jaj. Nie sposób więc nie wyobrazić sobie jak szybko następuje powstawanie kolejnych owsików i przenoszenie zakażenia dalej. 

Co powinno nas zaniepokoić, a więc objawy owsików u dzieci?

Najbardziej widocznym objawem jest świąd w okolicy odbytu, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Dziecko jest rozdrażnione, płaczliwe, nie ma apetytu, nie może spać. Zdarza się, że pojawia się nawet i moczenie nocne. 

Co mogą powodować nieleczone owsiki?

Jeśli problem znajdziemy szybko i w odpowiedni sposób zadziałamy owsica nie powinna wpłynąć znacząco na zdrowie naszych dzieci. W przypadku zaś przenoszenia zakażenia, larwy mogą wywołać u dziewcząt stan zapalny pochwy, a także zapalenie jajowodów i macicy. Rzadziej, ale również zdarzającym się problemem jest stan zapalny wyrostka robaczkowego w sytuacji, gdy dojrzałe pasożyty zagnieżdżą się właśnie w nim. Skutkiem owsicy mogą być także guzy zwane ziarniakami, które powstają w jamie otrzewnej. 

Czy możemy zapobiec owsikom?

Jak najbardziej. Podstawą jest regularne mycie rąk, szczególnie przed posiłkiem, po wyjściu z toalety, jak również i po powrocie do domu. Ważne jest uczenie dziecka, by nie wkładało rąk do buzi, gdyż  w taki sposób najczęściej dochodzi do przeniesienia pasożyta. Warto zarówno rano, jak również i wieczorem dokładnie podmywać dziecko wodą z mydłem. Ponadto powinniśmy dbać o to, aby krótko obcinać paznokcie i w przypadku obgryzania ich przez dzieci szukać metod na zwalczenie tego tiku. Im bardziej dbamy o higienę naszych dzieci i im lepiej nauczymy maluchy samodzielnego dbania o czystość tym mniejsze prawdopodobieństwo, że problem spotka właśnie je. 

Jak zdiagnozować problem?

Jeśli owsiki widoczne są w kale dziecka, o tyle zdiagnozowanie choroby nie stanowi problemu. Jeśli jednak nie są one widoczne, a objawy świadczą o ich występowaniu lekarz musi wykonać wymaz na owsiki pobierając wydzielinę z okolic odbytu specjalną pałeczką. Dobrze jest też wykonać badanie kału, dzięki któremu wykluczy się występowanie innych pasożytów. 

Kuracja i leczenie owsicy

Jeśli owsica zostanie zdiagnozowana wówczas należy poddać kuracji wszystkich domowników. Podawanie preparatu ParaProtex stosuje się przez ok. 3 miesiące z przerwą. Po tym czasie konieczne jest wykonanie kolejnego wymazu. W przypadku dzieci, u których występuje świąd przy odbycie zaleca się częste podmywanie krocza wodą z mydłem i smarowanie kremem. Dobrze jest także postawić na odpowiednią dietę bogatą w błonnik. Podstawą jest dbać o regularne wypróżnianie się, dlatego dobrze jest zastosować błonnik w formie suplementu diety o nazwie Nopalin. A oprócz samej kuracji ważne jest to, abyśmy często zmieniali dziecku bieliznę i od razu ją prali. Należy także pamiętać o codziennym gotowaniu i prasowaniu wszelkich ręczników i ścierek kuchennych. I oczywiście o dokładnym dbaniu o czystość zarówno w domu, jak również gdy w grę wchodzi higiena dziecka i pozostałych domowników. 

Owsiki u dziecka są częstą przypadłością, która najczęściej pojawia się  u przedszkolaków. Jeśli problem się pojawia, nie można od razu popadać w paranoję. Szybkie działanie, odpowiednia kuracja, dbanie o czystość i higienę, a problem z pewnością zniknie szybciej, niż mogłoby się nam wydawać.

Dodaj komentarz